انتخاب هارد دیسک دوربین مداربسته

در یک سیستم مداربسته که شامل دوربین مداربسته و دستگاه DVR و سایر تجهیزات می گردد، که یکی از این تجهیزات دستگاه ذخیره ساز یا همان HDD می باشد. این دستگاه وظیفه ذخیره سازی تصاویر را جهت مشاهده مجدد در زمان های مورد نیاز بر عهده دارد. در این مقاله به نحوه انتخاب هارد دیسک مناسب برای ذخیره تصاویر می پردازیم.

هارد دیسک در سیستم دوربین مداربسته بصورت دائمی در حال ذخیره تصاویر می باشد بنابراین بایستی در انتخاب هارد مناسب بسیار دقت کرد تا تصاویر مورد نظر خود را از دست ندهیم. در دنیای سیستم های رایانه ای، هارد دیسک در دو نوع داخلی یا Internal و خارجی یا External وجود دارد. هاردهای Internal در داخل دستگاه مورد استفاده مانند کیس کامپیوتر و یا داخل دستگاه DVR قرار می گیرند. این هارد ها دارای انواع پورت های اتصالی از نوع IDE و یا SATA و یا SCSI می باشند که در دستگاه های DVR امروزی، نوع اتصال هارد دیسک بصورت SATA می باشد. هاردهای External خارج از دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد. این ذخیره ساز ها معمولاً به درگاه USB دستگاه مورد نظر مانند DVR متصل می شوند. در اولین هاردهای External تولید شده منبع تغذیه جداگانه برای آنها تعبیه شده بود اما هاردهای امروزی منبع تغذیه جداگانه را حذف کرده و تنها با اتصال به درگاه USB برق مورد نیاز خود را نیز تهیه می کنند.

هارد دیسک چه از نوع Internal و چه از نوع External در ظرفیت های بسیار متفاوتی وجود دارند. در هنگام انتخاب این ذخیره سازها، بایستی دقت کافی را بعمل آورید و این انتخاب به تعداد روزهایی بستگی دارد که می خواهید تصاویر شما قابل بازبینی باشند. نحوه محاسبه میزان فضای مورد نیاز شما برای ذخیره تصاویر، به میزان کیفیت دوربین مداربسته بستگی دارد که شامل رزولوشن تصویر، مقدار فریم بر ثانیه و غیره می شود. همچنین وب سایت هایی وجود دارند که با وارد کردن اطلاعات در آنها، میزان فضای مورد نیاز شما را محاسبه می کنند.

هارد دیسک ها معمولاً در برندهای مختلف دارای مشخصات و یا رنگ بندی مختلفی نیز می باشند که این مشخصات و رنگ بندی ها مورد استفاده آنها را نیز مشخص می سازد. به عنوان مثال در برند Western Digital - WD هارد دیسک با رنگ بنفش مخصوص سیستم های نظارتی یا همان دوربین های مداربسته می باشد. این هاردها قابلیت خواندن و نوشتن بصورت شبانه روزی را دارا می باشند که بهترین گزینه برای استفاده در سیستم نظارتی شما می باشند.

برندهایی امروزه در راه اندازی دوربین مداربسته جهت ذخیره سازی تصاویر بازار بیشتری را به خود اختصاص داده اند، Western Digital و همچنین Seagate می باشند. این دو برند در بازار ایران بسیار در دسترس و دارای کیفیت بسیار خوبی می باشند که با دو گارانتی معتبر با نام های سازگار ارقام و یا الماس در دسترس هستند.

در انتخاب هارد بایستی به مشخصاتی از جمله میزان چرخش دیسک در دقیقه که با rpm نمایش داده می شود و یا میزان حافظه Cache هارد دیسک و همچنین ظرفیت آن توجه کنید.

گذاشتن نظر