برای تلوزیون خانه همانند pc هارد دیسک بگذارید

Nas یا همان network attached storage توی سایتهای فارسی زبان درباره اش مطلب زیاد نوشته شده ولی این مطالب کاربر را درست متوجه نمیکنه که از nas چه استفاده ای میشه کرد من میخوام توی این مطلب ساده ترین شیوه برای استفاده از nas را توضیح بدم که این استفاده مربوط میشه به همان شبکه رسانه ای خانه و پخش فیلم روی تلوزیون حالا چه با وایرلس چه با کابل، که این باعث میشه برای کسانیکه تلوزیونشان خروجی پورت lan داره یا اینکه وایرلس ساپورت میکنه بدون احتیاج به کامپیوتر برای آن یه فضای ذخیره سازی مثل هارد کامپیوتر در نظر بگیرند یعنی درواقع احتیاج به cd,dvdیا BD دیگر ندارید و هرچه فیلم هست روی هارد تلوزیون کپی کنید و مستقیم پخش کنید هزینه کم کم پائین میاد چون احتیاج به دیسک نیست.

اگر در حال ساخته خانه هستید یا قرار بسازید لطفا در کنار پریز برق یک سوکت برای شبکه lan هم اضافه کنید اگر اینکار را نکنید در آینده برای شما مشکلاتی پیش خواهد آمد چون مجبورید سیم کشی روی کار بکنید الان سیستم ها کاملا داره تغییر میکنه با ارائه ویندوز ۷ و homegroup همه چیز داره عوض میشه media stream نقش خوبی داره بازی میکنه و هرکسی بلد نباشه استفاده کنه ضرر کرده.
nas یه فضای ذخیره سازی اطلاعات است که حالا این اطلاعات هرچیزی میتونه باشه مثل عکس،فیلم،موزیک و دقیقا همان چیزی که در HDD کامپیوتر شما است. اما خصوصیتی که داره اینه که برای اینکه این هارد توی شبکه فعال باشه و همه بهش دسترسی داشته باشند مثل موبایلها یا xbox و تلوزیون احتیاجی نیست که کامپیوتر هم روشن باشه و خودش تمام شبکه را ساپورت میکنه قدیما از nas برای شبکه های کوچک یا به اصطلاح یه سرور کوچولو بود فقط برای ذخیره سازی که حتی ویندوز ۷ باعث شد که از اون حالت فراتر بره حالا توی خانه ها بیاد.
با وجود nas شبکه خانگی شما در ۲۴ ساعت و هرروز هفته فعال است و لازم نیست تلوزیون بلکه موبایلها و بقیه تجهیزات که میتونند توی شبکه بیان هم بهش احتیاج دارند این هارد فقط مخصوص تلوزیون نیست بلکه برای هر دستگاهی شما با گذاشتن nas یه هارد دیسک تهیه کردید. اما راه اندازی nas تا چه حد مشکل داره و کار ساده ای است و آن چیزی که ما میخواهیم در میاد یا نه؟

اگر بخواهید nas دقیقا همان چیزی که شما میخواهید باشه باید حتما در خرید آن دقت کنید هر nas برای کاری ساخته شده و هر شرکت قابلیت خاصی به nas و مدلهای مختلف داده تا برای کارهای گوناگون بکار گرفته شود.

مثلا WD mybook live یک nas است که در ایران هم به فروش میرود این nas خیلی شکل ساده ای داره (تصویر بالا) شکل کتاب است و ستاپ بی نظیر و آسانی داره و یک کابل برق و یک پورت lan داره و چیز دیگری برای گیج کردن شما نداره کافیه وارد شبکه کنید و شروع بکار کنید. نصب برنامه آن برای pc و تنظیمات فقط ۵ دقیقه کار میبره نه بیشتر شما چندین حساب کاربری میتونید ایجاد کنید که برای هرکسی محتویات مورد دسترس آن نشان داده شود. نرم افزاری دارد با نام WD smartware از داده ها پشتیبانی تهیه میکند و مثل windows backup میمونه. media stream در آن توسط از طریق پروتکل DLNA و UPnP AV فراهم میشه که شما میتونید از این طریق xbox و مدیا پلیر ۱۲ به لا یا ps3 را به هم متصل کنید.

سرعت خواندن و نوشتن بالایی داره که البته HDD های WD هم به این نام معروفند و برای کاربرد در خانه کاملا مناسب.

یکی دیگر از nas های خوب در ایران مال Edimax است که این nas ها قابلیت پشتیبانی از فایلهای گوناگون بخصوص رسانه ای که مورد احتیاج این مطلب هستند دارند این NAS را میتونید از نمایندگی آن در این سایت خریداری کنید(+)

همینطور اگر احتیاج به اطلاعات دقیقتری درباره nas و کارکردن آن دارید از این دو لینک استفاده کنید (+،+)

همینطور برای مقایسه nas های مختلف میتونید از این دو لینک که منبع خوبی هستند استفاده کنید (+،+) توجه کنید که در خرید NAS باید به قابلیتهای آن توجه کنید.

گذاشتن نظر