اسمارت (S.M.A.R.T) در هارد دیسک به چه معناست؟

اسمارت (S.M.A.R.T) چیست؟

هارد دیسک از دو قسمت اصلی به نام های User Area و  Service Areaتشکیل می شود.

User Area: محل ذخیره سازی اطلاعات کاربر می باشد.

Service Area: محل ذخیره سازی ماژول ها و سایر قسمت های ساختاری هارد دیسک است که در این میان بخشی وجود دارد به نام S.M.A.R.T که خود قسمتی از Service Area است. در واقع اسمارت (S.M.A.R.T) مخفف واژگان self monitoring analysis and reporting technology می باشد و اولین بار توسط IBM مطرح شد.

اسمارت (S.M.A.R.T) بر عملکرد تمامی قسمت های هارد دیسک نظارت دارد و در هر لحظه بررسی دقیقی را از سطح سلامت هارد دیسک انجام می دهد و چنانچه هارد دیسک دچار مشکلی شود این قابلیت (S.M.A.R.T) به کاربر هشدار می دهد تا نسبت به رفع ایراد و یا برداشتن اطلاعات خود از هارد دیسک اقدام کند. این موضوع را نباید فراموش کرد که اسمارت صرفا وظیفه اطلاع رسانی دارد و هیچ تغییر و یا تعمیری انجام نمی دهد. شاخص های مختلفی در هارددیسک بوسیله اسمارت تجزیه و تحلیل می شوند تا ما بدانیم این هارددیسک به چه میزان می تواند قابل اطمینان باشد.

میزان ساعات و یا دقایقی که هارد دیسک روشن بوده است نیز در گزارشات  S.M.A.R.T ثبت می شوند و شما به راحتی می توانید بدانید یک هارد دیسک چه میزان کار کرده است.

به خاطر داشته باشید که همیشه میزان بالای (بیشتر بودن) عددی این شاخص ها نشان از بیشتر خراب بودن نیست بلکه در بعضی میزان بالای این شاخص نشان از سلامت دارد مانند میزان شاخص Throughput Performance و یا Seek Time Performance

برای فهم بیشتر شما دوست عزیز بهتر است مثالی بزنیم:

فرض کنید ما یک نفر را استخدام کرده ایم تا در طول روز به صورت تمام وقت نظاره گر رفتار و اعمال شما باشد . اگر مرتکب خطا یا اشتباهی شوید او در داخل دفترچه ای که قسمت بندی شده و شامل موارد مختلفی از اشتباه می باشد یادداشت می کند و در پایان هر روز تحویل می دهد . اسمارت دقیقا همین کار را انجام می دهد . آن شخصی که ما استخدام کرده ایم شما را از کاری باز نمیدارد و در انجام کاری دخالت نمیکند بلکه فقط و فقط گزارش می دهد .

بعضی نرم افزار ها که سلامت هارد دیسک را مشخص می کنند، دقیقا با بهره گیری از گزارش اسمارت هارد دیسک میزان سلامت هارد را مشخص میکنند.

برای بازگرداندن سلامت هارد دیسک ابتدا باید اقدام به تعمیر هارد دیسک کرد و پس از تعمیر باید آن دفترچه اسمارت را به کلی از هرگونه خطا پاک کرد تا دوباره سلامت هارد به حالت عادی بازگردد . اما فقط دستگاه PC-3000 می تواند این کار را انجام دهد و اگر شنیدید نرم افزاری وجود دارد که به صورت رایگان این کار را انجام میدهد بدانید که این امکان فعلا وجود ندارد و هیچ نرم افزاری نمیتواند این کار را به درستی انجام دهد، و برنامه‌های رایگان موجود در اینترنت همگی بدافزار هستند.

گذاشتن نظر