مقایسه حذف اطلاعات از هارد SSD با هارد دیسک HDD تا چه اندازه است؟

به نظر شما تفاوت حذف شدن اطلاعات از هارد SSD با هارد دیسک HDD تا چه اندازه است؟ هرکس ممکن است دچار اشتباه شود، اما اگر آن اشتباه‌ حذف فایل‌های مهم یا فرمت تصادفی هارد باشد، بسیار دردناک است. خبر خوب این است که اکثر فایل‌های حذف‌شده و هاردهای فرمت شده قابل بازیابی هستند، مشروط به اینکه شما فورا برای توقف کار با دستگاه خود اقدام کنید. خبر بد این است که شما زمان زیادی ندارید بخصوص اگر فایل‌های شما از حافظه SSD پاک شده باشند. ما دلیل این حرف خود را توضیح خواهیم داد، اما اول، باید به یک نکته مهم بپردازیم، اگر به طور تصادفی اطلاعات را حذف کردید، فورا کامپیوتر خود را خاموش کنید. تا وقتی که برنامه عملی خاصی ندارید، اقدامی انجام ندهید و اگر مطمئن نیستید چطور پیش بروید، با ما تماس بگیرید.

حذف شدن اطلاعات در هارد دیسک مکانیکی

ابتدا، درک این نکته که هاردهای حالت جامد (SSD) و هارد دیسک های مکانیکی (HDD) چگونه اطلاعات را می‌نویسند، مفید است. وقتی هارد دیسک HDD دیتاها را می‌نویسد، این امکان وجود دارد که بروی داده‌های قدیمی که قبلا پاک شده عمل نوشتن را انجام دهد. بنابراین، هنگامی که یک کاربر یک فایل را پاک می‌کند، هارد دیسک به سادگی به فرمان توجه خواهد کرد و زمانی که یک دستور جدید نوشتن دریافت می‌کند آنرا بر روی فایل های حذف شده می‌نویسد.

به عنوان یک مثال عملی، اجازه دهید فرض کنیم که شما تصمیم می‌گیرید فایل A  را حذف کنید. هارد دیسک فایل A را از جداول فایل حذف می‌کند. حالا شما قصد دارید فایل B را کپی کنید. هارد دیسک شروع به نوشتن فایل  B در تمام فضای خالی موجود میکند که احتمالا شامل برخی از قسمتهایی میشود که قبلا برای ذخیره فایل A استفاده شده است.

اما باید بگوییم وقتی شما در حال نوشتن فایل B هستید درست زمانی که به اشتباه فایل A را حذف کرده‌اید ، اطلاعات فایل A هنوز در محل است و تنها اشاره گرهایی که به این اطلاعات اشاره دارند پاک شده اند، بنابراین تمام کاری که شما باید انجام بدهید این است که کپی کردن را متوقف و دستگاه را خاموش کنید و برای بازیابی اطلاعات خود اقدام کنید. البته مطمئن‌ترین راه این است که کار را به یک فرد حرفه‌ای بسپارید.

حذف شدن اطلاعات از هارد SSD

اما حافظه‌های SSD از تکنولوژی دیگری برای ذخیره داده‌ها استفاده می‌کنند. یک حافظه SSD باید قبل از این که دیتای جدید را در حافظه بنویسد هر بلوک داده را کاملا پاک کند. شاید این موضوع چندان تفاوتی نداشته باشد، اما زمانی که یک کامپیوتر نیاز دارد مقدار زیادی از اطلاعات را در مدت‌زمان کوتاهی بنویسد، بسیار دشوار است.

مشکل دیگری که وجود دارد این است که حافظه‌های SSD قسمت‌هایی از اطلاعات را به صورت صفحاتی در بلوک‌های مختلف ذخیره می‌کنند. برای نوشتن داده‌ها، درایو باید کل بلوک را حذف کند اما گاهی اوقات نیاز دارد تا صفحه خاصی را نگه دارد. اگر درایو بخواهد یک صفحه را حذف کند، باید همه صفحات دیگر را به یک مکان موقت منتقل کند، کل بلوک را حذف کند، سپس صفحات را بازگرداند. واضح است که این دقیقا کارآمد نیست.

برای کارآمدتر کردن این فرآیند، درایوهای حالت جامد SSD از فرمان TRIM استفاده می کنند تا بلوک‌های استفاده‌ نشده را شناسایی کرده و آن‌ها را پاک‌سازی کنند که این کار عملکرد درایو را به طور قابل‌توجهی بهبود می‌بخشد؛ زمانی که کامپیوتر نیاز به نوشتن داده‌های جدید دارد، نیازی نیست که برای حذف بلوک‌های  “آزاد” منتظر حذف داده‌ها باشد. کامپیوتر هر بار که تصمیم می‌گیرید چیزی را حذف کند، یک فرمان  TRIM ارسال می‌کند تا بلوک‌های مورد نظر را حذف کند.

زمانی که فایل‌ها را حذف می‌کنید یا حافظه SSD را فرمت می‌کنید، ممکن است فایل‌ها هنوز قابل بازگردانی باشند.

با این حال، هرچه بیشتر بگذرد و عملیات طولانی‌تر شود، شانس شما کم‌تر می‌شود. تابع TRIM نهایتا داده‌ها را حذف خواهد کرد، صرف‌نظر از این که آیا می‌خواهید داده‌های جدید را بنویسید یا خیر، و اغلب درایوها، با سرعت تابع TRIM را اجرا خواهند کرد. اغلب در کامپیوترهای دارای حافظه  اس اس دی، TRIM بطور پیش فرض فعال است. به این ترتیب اگر شما به طور تصادفی داده‌ها را از SSD حذف کنید. بهترین اقدام قطع ارتباط برق از درایو است. کامپیوتر را خاموش کنید و دوشاخه را از برق بکشد و حافظه SSD را به یک شرکت معتبر بازیابی اطلاعات ببرید. اگر خودتان با تکنولوژی خاص آن آشنا هستید ، می‌توانید حافظه SSD را با کامپیوتر دیگری بازیابی نمایید، اما باید کاملا مطمئن باشید که فرمان TRIM غیرفعال است.

امیدواریم توانسته باشید تفاوت حذف شدن اطلاعات از هارد SSD با هارد دیسک HDD را درک کرده باشید، در صورتی که شما با مشکل پاک شدن اطلاعات از هارد مواجه شدید سیستم خود را خاموش کنید و سریعا با مرکز بازیابی اطلاعات ریکام ریکاوری تماس حاصل فرمایید. مهندسان متخصص ما آماده مشاوره به شما هستند.

گذاشتن نظر