رمزگذاری روی هارد دیسک با BitLocker

در این مطلب می خواهیم در مورد رمزنگاری هارد دیسک با برنامه BitLocker آشنا شویم، پس با ما همراه باشید.

از آنجا که رمزنگاری یک پروسه پیچیده و وابسته به ده‌ها فاکتور است، بسیاری از نرم‌افزارهای رمزنگاری تهیه‌شده روی ویندوز به درستی کار نمی‌کنند و در نتیجه، کاربران با عدم رمزگشایی اطلاعات یا از بین رفتن آن‌ها روبه‌رو می‌شوند. مایکروسافت برای رفع این مشکل و پاسخ به این نیاز مشتریان به افزودن یک قابلیت جدید به ویندوز هفت به نام BitLocker اقدام کرده که امکان رمزنگاری اطلاعات یک درایو را به صورت یکپارچه می‌دهد و با ذخیره رمز عبور روی ابزارهایی مانند حافظه فلش، امنیت آن را نیز تأمین کرده‌است.

یک فولدر رمزدار شده به تنهایی برای اکثر کاربران قابل قبول است اما یک درایو کاملا رمزدارشده بالاترین سطح امنیت را ایجاد می­‌کند. ویندوز می‌ تواند بیت های فایل رمزدار شده را در مکانی مثل swap file قرار دهد. یک دزد وقت ندارد تا آن را پیدا کند، اما یک هکر ماهر، با انگیزه و مجهز می‌تواند. نکته اینجاست که برای داشتن امنیت باید هزینه کرد. رمزگذاری غیراصولی کل درایو باعث آسیب دیدن کامپیوتر می‌ شود. ابتدا باید قبل از شروع فرآیند رمزگذاری از دیتای موردنظرتان پشتیبان بگیرید. سپس برنامه‌ای که برای بازگردانی پشتیبان مورد استفاده است و برنامه‌ای که در صورت شکست خوردن عملیات رمزگذاری استفاده می‌کنید را در دسترس داشته باشید. این همه‌ی کاری که باید بکنید نیست. اگر کامپیوتر یا هارد درایو شما آسیب ببیند، شانس موفقیت در برگرداندن فایل های گمشده به طور قابل توجهی افت می کند. اگر پیشگیری های مناسب را انجام ندهید حتی نصب دوباره ویندوز هم کارساز نیست و می تواند فایل‌ های شما را غیر قابل دسترس کند. اگر از ویندوز هفت Ultimate یا Enterprise یا ویندوز هشت Pro یا Enterprise استفاده می کنید، می‌ توانید از BitLocker استفاده کنید که با این ورژن­های ویندوز همراه است. اما باید نسبت به کاری که می‌کنید آگاهی داشته باشید و روند آن را بلد باشید.ما در اینجا فرآیند کدینگ یک درایو را با استفاده از نرم افزار BitLocker برایتان شرح می دهیم.

مزیت رمزنگاری با BitLocker این است که هیچ کسی جز شما نمی‌تواند به اطلاعات این درایو دسترسی داشته‌باشد. اینگونه می‌توانید همه اطلاعات مهم و حیاتی خود را در یک درایو نگهداری و با Bitlocker رمزنگاری و در هر زمانی به آن‌ها دسترسی داشته‌باشید. برای رمزنگاری یک درایو مراحل زیر را طی کنید:

۱- درایو موردنظر را انتخاب و از منوی راست‌کلیک، گزینه Turn on BitLocker را کلیک کنید.

۲-در صفحه بازشده، رمز عبور برای رمزگشایی درایو را وارد کنید. سعی کنید، یک رمز عبور خوب تعریف کنید. تیک گزینه‌های این صفحه را نزنید و Next کنید.

۳- اکنون باید مکان نگهداری کلید رمزنگاری اطلاعات را مشخص کنید. این کلید می‌تواند روی همین هارددیسک یا روی یک حافظه فلش ذخیره شود. البته می‌توانید این کلید را پرینت هم بگیرید که به‌هیچ‌وجه پیشنهاد نمی‌شود. بهترین گزینه، همان ذخیره کردن کلید رمزنگاری روی حافظه فلش است. در نتیجه، گزینه Save the recovery key to a USB flash drive را کلیک می‌کنیم.

۴- پنجره جدیدی ظاهر می‌شود که باید در آن، حافظه فلش را برای ذخیره کلید انتخاب کنید. پس از انتخاب حافظه فلش، کلید Save را بزنید. دوباره به صفحه اولیه برمی‌گردید. اکنون Next کنید.

۵- از شما پرسیده می‌شود که آیا برای شروع پروسه رمزنگاری درایو آمادگی دارید؟ Start Encryption را کلیک کنید و منتظر بمانید.

۶- پروسه رمزنگاری اطلاعات به شدت به حجم اطلاعات درون درایو بستگی دارد و چون یک پروسه سنگین است، احتمالا چندین ده دقیقه و شاید هم ساعت‌ها طول بکشد. پس از اتمام باید سیستم را یک‌بار ریستارت کنید.

گذاشتن نظر