عرضه هارد دیسک ۱۶ ترابایتی سیگیت تا سال آینده

با رشد روز افزون حافظه های SSD تصور می شود که دیگر دوران هارد دیسک های مکانیکی به سر آمده است. در این مطلب سعی داریم به این موضوع بپردازیم و بررسی کنیم که آیا این تصور درست است یا خیر.

در حالی که درایوهای SSD در حال ارزان شدن هستند و روزبه‌روز به ظرفیت آن افزوده می شود، هارد دیسک ها در حال حاضر تنها می توانند به یک چیز اتکا کنند. فراهم کردن مقدار عظیمی از حافظه در یک قاب فلزی محصور. شرکت سیگیت یکی از شرکت هایی است که تمایل به کار کردن در زمینه تولید هارد دیسک های حجیم دارد. طبق آخرین گزارشات رسیده این کارخانه قصد دارد با یک سرمایه گذاری ۱۸ ماهه از هارد دیسک های عظیم ۱۴ ترابایتی و ۱۶ ترابایتی خود رونمایی کند.

رونمایی از هارد دیسک ۲۰ ترابایتی تا سال ۲۰۲۰ توسط سیگیت

طبق مطالب منتشر شده در PCWorld پرظرفیت ترین هارد دیسکی که در حال حاضر سیگیت مالکیت آن را در دست دارد ۱۰ ترابایت است. البته نسخه ۱۲ ترابایتی آن نیز مورد آزمایش قرار گرفت و بازخورد آن نیز طبق اظهارات مدیرعامل شرکت، Stephen Luczo، مثبت بوده است. این یک واقعیت است که با وجود درایوهای SSD، هاردهای اکسترنال و حتی فلش دیسک های پرظرفیت، هنوز تقاضا برای هارد دیسک های مکانیکی با ظرفیت بالا وجود دارد. اما متقاضیان اصلی این گونه هارد دیسک ها تنها شرکت های تجاری بزرگ و تعداد انگشت شماری از مشتریانی هستند که معیارهای خاصی برای مدیریت حجم زیادی از حافظه دارند.

اگرچه این نوع هارد دیسک ها می توانند اطلاعات زیادی را در خود جای دهند اما زمانی که بحث سرعت در تراکنش اطلاعات به میان می آیند کاربران و شرکت ها به دنبال جایگزینی برای این نوع هارد دیسک ها هستند که در نهایت نیز انتخاب آن ها به حافظه های SSD ختم می شود. با این وجود داشتن هارد دیسک هایی با ظرفیت بالای ذخیره سازی هنوز مزایایی دارد. از جمله این که به آسانی می توان حجم زیادی از فایل های پشتیبان را حتی در یک هارد دیسک جابجا نمود. هم چنین شرکت هایی که دارای تجهیزات نظارتی و کنترلی هستند و نیاز به ضبط کردن حجم بسیار بالایی از داده ها دارند در نهایت هارد دیسک های با ظرفیت بالا را گزینه بسیار مناسبی برای خود می دانند.

با تمام این اوصاف تقاضا برای چنین درایوهایی به شدت در حال کاهش است. زیرا یکی از مهمترین فاکتورها در هنگام انتخاب درایوها برای مشتریان و کمپانی های بزرگ، فاکتور سرعت است. اما از آن جایی که حفظ و نگهداری داده ها جز اولویت بعدی کاربران و شرکت های بزرگ محسوب می شود، سیگیت در تلاش است تا جای ممکن پرظرفیت ترین هارد دیسک های خود را تولید کند. یکی دیگر از مزایای چنین هارد دیسک هایی این است که پس از تولید و عرضه انبوه آن ها در بازار، قیمت هارد دیسک های فعلی که دارای ظرفیت پایین تری هستند کمتر خواهد شد و در نتیجه مردم نیز استطاعت مالی بیشتری برای خرید آن ها خواهند داشت.

گذاشتن نظر