سیکل شارژ باتری چیست و در خرید مک بوک چه اهمیتی دارد؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی میزان ظرفیت باتری ها نیز افزایش چشم گیری داشته است. در همین رابطه مک بوک های اپل ضمن دارا بودن ظاهری زیبا و ضخامتی بسیار کم، از باتری های بسیار قدرتمندی نیز برخوردار هستند؛ باتری های به کار رفته در این دستگاه ها بعضاً توانایی نگهداری شارژ تا 9 ساعت را دارند.

سیکل شارژ باتری (Charge Cycle) برای بسیاری از کاربران واژه ای ابهام برانگیز است و آن ها حتی نمی دانند این مفهوم چه کاربردی دارد. پیش از هر چیزی بگوییم که سیکل شارژ باتری به معنای استفاده 100 درصد از قدرت دستگاه است. یعنی اگر پس از شارژ کردن کامل دستگاه از 100 درصد قدرت آن استفاده کنید می توان گفت که یک چرخه را پشت سر گذاشته اید.

اما این که می گویند چرخه شارژ یک باتری 1000 بار است چه معنایی دارد؟ برخی از افراد تصور می کنند که سیکل شارژ باتری و یا همان چرخه باتری به معنای تعداد دفعاتی است که دستگاه خود را شارژ کرده اند. اما تعریف اپل از سیکل شارژ باتری تفاوت داشته و به مجموع تعداد دفعات تخلیه باتری اطلاق می گردد.

تعریف اپل از سیکل شارژ باتری تفاوت داشته و به مجموع تعداد دفعات تخلیه باتری اطلاق می گردد.

یعنی اگر مجموع استفاده شما از باتری پس از چند روز به 100 درصد ظرفیت آن برسد می توان گفت که یک چرخه را پشت سر گذاشته اید. حال اگر به عنوان مثال سیکل شارژ باتری مک بوک پرو شرکت اپل 1000 بار باشد پس از رسیدن به این رقم باتری شما بلا استفاده نمی شود بلکه از عمر آن کاسته شده و دیگر نمی تواند به صورت کامل شارژ را در خود ذخیره کند.

بد نیست بدانید که حتی در مک بوک های اپل نیز چرخه شارژ باتری هر مدل با دیگری متفاوت است. این چرخه معمولاً روی خود دستگاه یا در قسمت اطلاعات سازنده درج شده است. در رابطه با همین موضوع می توانید با مراجعه به این لینک فهرستی از بیشترین سیکل شارژ باتری مدل های مختلف مک بوک های اپل را ببینید.

 

گذاشتن نظر